W 2025 roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, poinformował na portalu X, że przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Zmiany te mają na celu uproszczenie zasad oraz zmniejszenie obciążeń finansowych przedsiębiorców, które były szczególnie dotkliwe po wprowadzeniu Polskiego Ładu.
Kluczowe zmiany
- Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (dalej jako: „przedsiębiorcy”) przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zwanych dalej „środkami trwałymi”.
- Potrzeba wprowadzenia zmian wynika ze wzrostu wydatków, jakie przedsiębiorcy ponoszą w ramach składki na ubezpieczenie zdrowotne od dnia 1 stycznia 2022 r. w wyniku zmian wprowadzonych w ramach tzw. „Polskiego Ładu”;
- Zmiany dotyczące likwidacji obowiązku płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych obejmują przepis art. 81 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o świadczeniach”, regulujący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
- Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 266, z późn. zm.), dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego, o którym mowa w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz osób, o których mowa w art. 30ca tej ustawy (art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach). W konsekwencji powyższej zmiany odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej.
- Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej (art. 81 ust. 2zd pkt 3 w projektowanym brzmieniu ustawy o świadczeniach).1
Spór w koalicji rządowej
Polska 2050 wyraziła sprzeciw wobec projektu Platformy Obywatelskiej, który ogranicza reformę składki zdrowotnej tylko do zniesienia składki od sprzedaży środków trwałych. Partia uważa, że to za mało, by spełnić obietnice dotyczące sprawiedliwej składki. Proponują wprowadzenie rozwiązań, które obniżyłyby składkę dla firm o dochodach do 144 tys. zł rocznie do ok. 208 zł miesięcznie, a dla przedsiębiorców z wyższymi dochodami wprowadziłyby stawkę 4,9% powyżej tego progu.